0 (352) 311 57 00
Organize San. Böl. 24. Cadde No: 81 Melikgazi / KAYSERİ
Facebook ta Paylaş
Twitter ta Paylaş
ÜRÜNLERİMİZ
GES Projeleri

GES Projeleri

GES projeleri kurulum ve devreye alma hizmetlerinde tecrübeli ekibimizle hizmetinizdeyiz.

Off - Grid Sistemler

Off Grid Akülü Sistem

Şebekeden bağımsız sistemler, ada sistemleri, off grid sistemler ya da akülü sistemleri olarak adlandırılabilir. Sistemde kullanılan temel ekipmanlar güneş paneli, akü, şarj regülatörü, inverter ve trackerdır. Şebeke hattının bulunmadığı ya da İşlevsel bir elektrik şebekesinin olmadığı yerlerde en sağlıklı çözüm ihtiyaca göre doğru hesaplanmış bir off grid sistem kurulumu yapmaktır.

Elektrik hattının bulunduğu yerlerde akülü sistemlerinin kurulması sistem maliyetini arttırmakta ve sistem geri dönüş sürelerini arttırmaktadır. Bu nedenle bu sistemlerin kurulduğu yerler daha çok şebeke elektriğinin bulunmadığı ya da iletim hattına 800m’den daha uzak olan yerlerdir. Özellikle yayla-dağ evleri, çiftliklerde, sinyalizasyon sistemleri, uzaktan bilgi sistemleri (otoyol tabelaları), baz istasyonları vb. ,bu tarz kurulumlara sıkça rastlanmaktadır. Bu tarz yerlere iletim hattının çekilmesi ciddi bir trafo, direk ve kablo maliyeti oluşturmaktadır.

Sistemlerin en önemli avantajları ;

• Şebekenin olmaması halinde ekonomik çözümdür,
• Şebeke bağlantısının tesis maliyetine kıyasla uygun ve gerçekleştirilebilir,
• Yakıt maliyeti yoktur,
• Kurulumda nitelikli fakat az sayıda personel yeterlidir,
• Kurulu süresi kısadır,
• Sistemler enerji ihtiyacına göre arttırılabilir
• Sistemler aşama aşama kurulabilir, bu sayede esnek kurulum maliyetleri vardır.

Sistem tasarımı yaparken dikkat edilecek hususlar su sekilde sıralanabilir:

• İlk başta yapılması gereken sistemin kullanılacağı yerde mevcut olan ekipmanların tasarruflu ürünler ile değiştirilmesidir. Bu sayede tüketilen enerji miktarı düşecektir. Bazı uygulamalarda sistem maliyetleri bu sayede yarı yarıya azalmaktadır.

• Ardından bilinmesi gereken, günlük tüketiminin ne kadar olduğudur. Bunun hesabın yapılabilmesi için kurulum yeri içerisinde hangi ev aletlerinin günde yaklaşık olarak kaç saat çalıştırıldığının listelenmesi gereklidir. Bu liste sayesinde evin günlük/haftalık enerji ihtiyacının ne kadar olacağı belirlenecek ve sistem hesabı bu bilgiler doğrultusunda gerçekleştirilecektir.

• Sistemin kurulacağı yerde ön çalışma yapmak kurulum tasarımı ve bağlantı ekipmanlarının belirlenmesi açısından önemlidir. Ayrıca Kurulum yerinde paneller üzerine gölge yapabilecek objelerin-yapıların varlığı dikkatle incelenmelidir. Bu bilginin yanında paneller sıralı şekilde birbiri ardına dizileceklerse paneller arası mesafe uygun seçilerek, panellerin birbiri üzerine gölgelenme yapması engellenmelidir.

• Sistem tasarımı yapılan yerin yazlık bir ev ya da yıl boyu oturulan bir yer mi olduğu da sistem tasarımı ve maliyetlere ciddi etkilemektedir. Tüm yıl boyunca kullanılacak bir yer ise panel dizaynı en kötü mevsim koşullarına göre yapılır.

• Kullanılan yer sezonluk ya da yazlık bir ev ise evin hangi aylar arasında kullanıldığı ilk bilinmesi gerekendir. Yapılan boyutlandırmada yaz aylarındaki radyasyon değerleri baz alınarak sistem hesaplamaları yapılır.

• Bu durumda hesaplanan sistem maliyeti kötü koşullara göre yapılan sistem maliyetinin hemen hemen yarısına denk gelmektedir. Tasarım kullanım süresine ve mevsimine göre hesaplanmalı böylece sistem maliyeti en uygun hale getirilmelidir.

• Sistem tasarımı yapılırken uygun güçte inverter seçimi önemlidir. Kullanılacak cihazlara göre anlık çekilen enerji miktarına uygun gerilim ve güçte inverter hesaplanmalıdır. Seçilecek inverterde dikkat edilecek en önemli husus kullanılan cihazların (buzdolabı gibi motorlu aletlerin) demaraj akımını kaldıracak güçte olmasıdır. Demaraj akımı nominal akımın hemen hemen 3-4 katına kadar çıkabilmektedir. İnverter beslemesi cihazın özelliklerine göre bu akımı kaldırabilecek güçte olmalıdır.

• Sistemin kurulacağı alan çatı olacaksa çatı yönü ve eğimi detaylı olarak hesaplanmalıdır. Kurulacak olan konstrüksiyon çatı izolasyonuna zarar vermeyecek şekilde monte edilmelidir. Sistem bahçeye kurulacaksa eğer sabit ayaklarla montajı yapılabileceği gibi güneşi takip eden sistemler kurularak da montaj yapılabilir. Trackerin tek ya da çift eksenli olmasına bağlı olarak üretilen enerji miktarı %15-35 arasında arttırılabilir.

• Akü gruplarının muhafazası akülerin ömürleri açısından çok önemlidir. Bu nedenle akülerin tasarımları yapılırken otonomi süresinin yanında akülerin yerleştirileceği yer de ciddi olarak düşünülmelidir. Akülerin yerleştirildiği yerin havadar olması, akülerin ısınmasını engellemede çok etkilidir.

• Enerjinin DC olarak taşınması esnasında, mesafe arttıkça kaybedilen enerji miktarı oldukça önemli miktarlara ulaşabilmektedir. Bu nedenle kullanılacak cihazların (güneş paneli-akü-inverter) aralarındaki mesafe minimum olmalıdır. Buna ek olarak uygun kesitte kablo kullanılmalıdır.
Sistem hesabı tamamlandıktan sonra evin yıllık/sezonluk olarak kullanımına ve evin enerji ihtiyacına göre otonomi süresi belirlenecektir.

On - Grid Sistemler

Şebeke Bağlantılı ( On Grid ) Sistemler

Şebeke Bağlantılı Sistemler

Fotovoltaik sistem tarafından üretilen elektrik dağıtım firmasının ana şebekesine aktarılır. 

Ay sonunda üretim miktarınızdan tüketim miktarınız düşülür mahsuplaşma yapılır. 

Fotovoltaik sisteminiz tüketiminizden daha çok elektrik üretmişse dağıtım firmasından bunun için ödeme alırsınız. Tüketiminiz üretiminizden fazla ise ödeme yaparsınız. 
  
Her durumda sadece tasarruf etmekle kalmaz para da kazanırsınız.

Gerekenler:

Öncelikle sistemin kurulacağı alan için gerekli hesaplamalar ve analizler yapılmalıdır. Buna göre projelendirme yapılır, fizibilitesi yapılır, yatırım kararı alınır ve uygulanır.

1. Fotovoltaik Paneller
Çatınıza yerleştireceğiniz solar modüller güneş ışığını sessizce emisyonsuz doğru akıma çevirir.

2. İnvertörler
Solar modüller tarafından üretilen doğru akım şebekeye uygun alternatif akıma çevrilerek merkezi şebekeye aktarılır.

3. Şebeke besleme sayacı
Şebeke besleme sayacı, elektrik sayacının yanına bağlanır. Merkezi şebekeye aktarılan elektrik miktarını kilovat saat olarak ölçer ve ne kadar elektrik ürettiğinizi gösterir. 

4. Çift yönlü sayaç
Pek çok ülkede kullanılan çift yönlü sayaçlar kullandığınız elektriğin kendi fotovoltaik sisteminizden mi yoksa merkezi şebekeden mi alındığını ölçer. 

5.  Görüntüleme/ Kontrol 
Sistem verilerinizi SMS, e-posta veya internet aracılığıyla takip ederek ideal şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edebilir ve ne kadar kar ettiğinizi hesaplayabilirsiniz.


Şebeke Bağlantılı Sistemlerin Uygulama Alanları

Öncelikle Dağıtım ve iletim hattına yakın ulaşılabilecek yerler ;
GES Güneş Enerjisi Santralleri
Organize Sanayi Bölgeleri
Fabrikalar
Hastaneler
Oteller
Depolar
Okullar
Konutlar
Kısaca Elektrik ihtiyacı olan tüm mekanlar

Güneş Enerjili Tarımsal Sulama

TARIMSAL SULAMA
 
Güneş Enerjili Tarımsal Uygulamalar:
  
Şebeke hatlarından uzak yerlerde kalan tarımsal arazilerin elektrik ihtiyacının karşılanması için en uygun çözüm güneş enerjili sulama sistemlerdir. Düzenli sulama tarımsal arazilerde en önemli konulardan biridir. Gerekli ve yeterli sulama yapılmazsa ürün tamamen kaybedilip, işçilik ve yatırım maliyetinin tümü kaybedilebilir. 
 
Sulama işlemi genellikle yer altı su kaynaklarına sondaj yöntemiyle ulaşılarak yapılır. Açılan kuyuya sarkıtılan sulama pompaları vasıtasıyla su yer altından veya kuyudan çekilerek sulama kanallarına ulaştırılır. Tarımsal sulamada güneş enerjisi sistemi mevcut olan AC pompanın off grid sistem ile beslenmesi ya da akü ve inverter kullanımı gerektirmeyen DC solar pompa sistemi kurulması şeklinde iki farklı tasarımla kullanılabilir. Verimli ve etkin olan çözüm DC solar pompa kurulumu yapılıp, ihtiyaç olan suyun depo ya da havuzdan karşılanması şeklindedir. 

 

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ,

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

 

Tüm detaylar için bizi arayın konuşalım ve bilgi verelim.

GES Projeleri | Kayseri Otomasyon |Prizma Otomasyon