0 (352) 311 57 00
Organize San. Böl. 24. Cadde No: 81 Melikgazi / KAYSERİ
Facebook ta Paylaş
Twitter ta Paylaş
HABERLER
Güneş Enerjili Sulama Sistemleri İçin Bizden Fiyat Aldınız Mı ?

Güneş Enerjili Sulama Sistemleri İçin Bizden Fiyat Aldınız Mı ?

TARIMSAL SULAMA
 
Güneş Enerjili Tarımsal Uygulamalar:
  
Şebeke hatlarından uzak yerlerde kalan tarımsal arazilerin elektrik ihtiyacının karşılanması için en uygun çözüm güneş enerjili sulama sistemlerdir. Düzenli sulama tarımsal arazilerde en önemli konulardan biridir. Gerekli ve yeterli sulama yapılmazsa ürün tamamen kaybedilip, işçilik ve yatırım maliyetinin tümü kaybedilebilir. 
 
Sulama işlemi genellikle yer altı su kaynaklarına sondaj yöntemiyle ulaşılarak yapılır. Açılan kuyuya sarkıtılan sulama pompaları vasıtasıyla su yer altından veya kuyudan çekilerek sulama kanallarına ulaştırılır. Tarımsal sulamada güneş enerjisi sistemi mevcut olan AC pompanın off grid sistem ile beslenmesi ya da akü ve inverter kullanımı gerektirmeyen DC solar pompa sistemi kurulması şeklinde iki farklı tasarımla kullanılabilir. Verimli ve etkin olan çözüm DC solar pompa kurulumu yapılıp, ihtiyaç olan suyun depo ya da havuzdan karşılanması şeklindedir. 
 

Güneş Enerjili Tarımsal Uygulamalarda Kullanılan Ekipmanlar:
 
Solar Pompalar: Sistem tasarımı yapılırken en önemli husus lisanslı programlar ile ihtiyaca uygun solar pompanın saptanması ve sistemin hesaplanmasıdır. Sistemde kullanılan özel üretilmiş solar pompalar sayesinde sistemin çektiği enerji miktarı düşecek, daha düşük güçlerde güneş paneli kullanılarak sistem maliyetini uygun hale gelecektir. Ayrıca inverter, şarj kontrol cihazı ve akü kullanılmadığı, enerjinin üretim yerinde tüketim sağlandığı için sistem yüksek verimle çalışacaktır. Solar sistemler için özel olarak tasarlanan Lorentz pompaları aşağıda inceleyebilirsiniz.
 
Güneş Paneli: Güneş panelleri, sistemin güç üretim kaynağı olması sebebiyle doğru ve profesyonel bir şekilde tasarlanmalıdır. Panel kapasitesinin belirlenmesi ve kurulum açısı belirlenirken sistemin yoğun olarak kullanılacağı zaman dilimi göz önüne alınarak yapılmalıdır. Örneğin sulama sadece yaz aylarında yapılacaksa yaz aylarında güneş açısı daha dik geleceği için panel açıları düşürülmelidir. Sistem 12 ay boyunca kullanılacak bir sistemse yıl boyunca gündüz süresinin en kısa olduğu zaman (21 Aralık) değerleri alınmalı ve bu gündeki güneş ışınım değerlerine göre sistem simülasyonu yapılmalıdır. Çoğu zaman sistem tasarımındaki en büyük hata panel seçiminde yapılmaktadır. Panel kapasitesinin hatalı seçilmesi sistemin kış aylarında çalışmamasına neden olacaktır. 
 

Sensörler: 
 
a) Kuyu sensörü: Kuyudaki su seviyesini ölçmek için kullanılır.
 
b) Havuz sensörü: Havuzdaki su seviyesine göre motoru kontrol eder.
 

Montaj aparatları ve kablolama: 
 

Sistemin kurulacağı alana uygun olacak şekilde panelleri taşıyacak konstrüksiyonların ve kablo kesitlerinin gerekli hesaplamalar yapılarak belirlenmesi gerekir.
Belirtilen ekipmanlar dışında pompaların modeline ve sistem tasarımına göre DC kesici, Powerpack gibi aparatlar kullanılabilir.
  

Sistem tasarımı yapılırken aşağıdaki bilgilerin belirlenmesi gerekmektedir;
 
- Kuyudan su alınacak derinlik. (Dinamik su seviyesi)
- Var ise deponun büyüklüğü depo yoksa günlük su ihtiyacının ne kadar olduğu
- Sulama sıklığı (Kaç günde bir sulama yapıldığı)
- Kuyu ile depo arasındaki kot farkı 
- Yatayda suyun taşınacağı mesafe
- Sistemin kullanılacağı aylar
- Sistemin kurulacağı şehir 
  

Güneş Enerjili Tarımsal Sistemlerin Avantajları:

- Şebekeye bağımlılık yoktur.
- Sadece ilk yatırım maliyeti vardır.
- İşletme maliyeti hemen hemen sıfırdır. (Gerekli durumlardaki bakım ve servis maliyetleri hariç)
- Yüksek verimlidir ve elektriksel kayıplar azdır.
- Kolay montaj imkanı vardır.

 

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ,

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

 

Tüm detaylar için bizi arayın konuşalım ve bilgi verelim.

Güneş Enerjili Sulama Sistemleri İçin Bizden Fiyat Aldınız Mı ? | Kayseri Otomasyon |Prizma Otomasyon